LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Mbështesni Putinin"/ Kurti ia thotë në sy Bërnabiçit: E vështirë të normalizojmë marrëdhëniet

28 Gusht 2023, 16:14, Aktualitet CNA

"Mbështesni Putinin"/ Kurti ia thotë në sy

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë fjalës së tij ditën e sotme në Forumin Strategjik të Bledit ka vënë në pah faktin se Serbia është treguar proruse me qëndrimin e saj, përkundër qëndrimit të Kosovës, e cila është rreshtuar me BE-në duke sanksionuar Rusinë.

Gjatë fjalës së tij, Kurti u shpreh se normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë është shumë i vështirë, pasi sipas tij, kjo e fundit ka mungesë konfizioni midis realitetit dhe fantazisë.

 

“Ne kemi vënë saksione kundër federatës ruse, Serbia jo, as nuk e mendon, nuk e distancon veten as nga Putini as nga Millosheviçi. Normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë është shumë i vështirë. Serbia ka mungesë konfizioni midis realitetit dhe fantazisë", u shpreh Kurti./CNA

 

Lajmet e fundit nga