LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Brnabiç i përgjigjet Kurtit: Duam stabilitet, nuk po zbatoni marrëveshjen e Brukselit

28 Gusht 2023, 16:03, Aktualitet CNA

Brnabiç i përgjigjet Kurtit: Duam stabilitet, nuk po zbatoni

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, i është përgjigjur replikës së kryeministrit Albin Kurti, i cili u shpreh se për Kosovën stabiliteti në Ballkan është primar dhe se shteti kosovar është gati të anëtarësohet në BE, pasi edhe progresi është i dukshëm.

Gjatë fjalës së saj, Brnabiç tha se Kosova duhet të investohet në themelimin e bashkësisë serbe në veri të saj duke zbatuar marrëveshjen e Brukselit.

“Është në interesin e serbëve dhe Kosovës të ruajmë stabilitetin në rajon. Është prioriteti ynë. Marrëveshja e parë për normalizimin e Beogradit dhe Prishtinës, fillon me marrëveshjen e Brukselit.

E vetmja gjë që Prishtina duhet të bëjë me marrëveshjen është themelimi i bashkësive serbe. Kjo është e vetmja pikë që ngelet"./CNA

Lajmet e fundit nga