LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marin Meksit i jepet urdhri më i lartë i Meritës Ushtarake dhe asaj Civile “Vitez”

5 Shtator 2023, 13:19, Aktualitet CNA

Marin Meksit i jepet urdhri më i lartë i Meritës Ushtarake dhe

Arkiduka i Austrisë dhe Princi i Kurorës së Hungarisë i kanë dorëzuar Marin Meksit, urdhrin më të lartë të Meritës Ushtarake dhe asaj Civile “Vitez”, në Mariapocs, Hungari.

Me Motivacionin e “Ndërtimit të Urave të Bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Vendeve tona në Fushën e Diplomacisë” Joseph Karl von Habsburg i akordoi Diplomatit dhe Kampionit të Bodybuilding dekoratën e lartë në prani të klerit katolik, gardës ushtarake të nderit dhe përfaqësuesve të familjeve mbretërore evropiane.

Eventi u mbajt në një ceremoni madhështore në kishën shekullore të Mariapocs e njohur për lotimin e ikonës së Shën Marise.

Urdhri më i lartë ushtarak dhe civil “Vitez” është bërë urdhër shtetëror me dekretin qeveritar 6650/1920, me të cilin janë nderuar heronjtë më të lavdishëm të Hungarisë, por dhe më gjerë./ CNA

Lajmet e fundit nga