LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SHIFRAT/ Pjesëmarrje e ulët në zgjedhje, kuksianët hezitojnë t'u drejtohen kutive të votimit

24 Shtator 2023, 11:40, Aktualitet CNA

SHIFRAT/ Pjesëmarrje e ulët në zgjedhje, kuksianët

Këtë të diel po zhvillohen zgjedhjet për kryetar bashkie në Kukës.

Në garë janë kandidati i Partisë Socialiste, Albert Halilaj dhe kandidati i koalicionit "Bashkë Fitojmë", Emri Vata.

Deri në orën 11:00 Komisioni Qendror i Zgjedhjeve raporton se kanë votuar 13.91 për qind e personave që kanë të drejtë vote.

Në total janë 74 qendra votimi dhe deri më tani kanë votuar 5366 qytetarë nga 38570 qytetarë të cilët kanë të drejtën e votës në këtë bashki.

Krahasuar me zgjedhjet e 14 majit 2023 vërehet një përqindje më e ulët e votuesve. Në të njëjtin hark kohor në zgjedhjet e 14 majit përqindja e votuesve ka qenë 17.61 për qind krahasuar me 13.91 për qind që rezulton në zgjedhjet që po mbahen ditën e sotme./ CNA

Lajmet e fundit nga