LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Idrizi kusht opozitës: Nëse vijon me Belerin, në 2025 dalim vetëm në zgjedhje

23 Shtator 2023, 19:11, Aktualitet CNA
Idrizi kusht opozitës: Nëse vijon me Belerin, në 2025 dalim
Shpëtim Idrizi

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi paralajmëroi sot se nëse opozita do të vijojë të mbrojë çështjen e Fredi Belerit, forca politike që ai drejton do të dalë e vetme në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Ai tha se aktualisht opozita nuk është alternativë. Sipas tij diskutohet vazhdimisht Basha- Berisha- Bardhi, ndërkohë që receptorët duhet të jenë te maxhoranca.

Pjesë nga intervista:

Me sytë drejt 2025, ju si PDIU çfarë kërkoni nga opozita?

Nuk ka ngelur t’ia kërkojmë ne se ia kërkon gjithë opinioni, ata duhet të gjejnë arsyen për tu bërë bashkë në PD. Nganjëherë më duket e qëllimshme, diskutohet vazhdimisht Basha- Berisha- Bardhi, ndërkohë që receptorët duhet të jenë te maxhoranca. Ne e dimë që të fitosh zgjedhjet duhet të jesh alternativë. Duhen edhe ca figura të tjera që të ngjallin shpresë.

A është opozita alternativë?

Jo nuk është. Ju do thoni pse nuk u ftua PDIU në koalicion? Sepse u bë marrëveshje me Belerin dhe ja ku kemi peshqeshin e Belerit. Nëse kjo situatë do jetë prapë deri në 2025, do dalim më vete.

Një afrim drejt Ramës ka?

Ajo që di unë shumë mirë është që kjo mazhorancë nuk ka nevojë. Me mënyrën si po sillemi ne, kjo mazhorancë nuk do ketë nevojë./ CNA

Lajmet e fundit nga