LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kosova miraton projektligjin për hekurudhën Durrës-Prishtinë/ Sa është kostoja totale

21 Korrik 2022, 19:25, Aktualitet CNA
Kosova miraton projektligjin për hekurudhën
Foto ilustruese

Parlamenti i Kosovës ka miratuar sot një projektligj për hekurudhën Durrës-Prishtinë. 

Ministri i Infrastrukturës në Kosovë, Liburn Aliu, deklaron se qëllimi i këtij projektligji është përcaktimi i procedurave dhe ndarja e kostove mes dy vendeve për financimin, studimin e fizibilitetit dhe projektit për linjën hekurudhore.

Sipas tij, kostoja totale për realizimin e Studimit te Fizibilitetit dhe hartimit të Projekt – Idesë për ndërtimin e linjës hekurudhore Shqipëri – Kosovë, parashikohet të jetë rreth 1,980,000.

Shqipëria do të ndajë shumën prej 1,000,000 (një milion) eurosh, ose rreth 51% të kostos totale, ndërsa Kosova do të ndajë shumën prej 980,000 (nëntëqind e tetëdhjetë mijë) euro, ose 49% të kostos totale./ B.A. – CNA.al

Kosova miraton projektligjin për hekurudhën
Harta e hekurudhës

Lajmet e fundit nga