LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmi kibernetik ndaj e-Albania/ Prokuroria nis hetimet

21 Korrik 2022, 16:13, Aktualitet CNA
Sulmi kibernetik ndaj e-Albania/ Prokuroria nis hetimet
Prokuroria

Prokuroria ka nisur hetimet, pas sulmit kibernetik që i është bërë portalit qeveritar e-Albania.

Përmes një njoftimi, prokuroria deklaron se procedimi penal është regjistruar për katër vepra penale.

“Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë ka nisur hetimet për ndërhyrjet dhe sulmin kibernetik të kryer ndaj portalit e-Albania, që sollën mbylljen e përkohshme të shërbimeve online.

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë ka regjistruar procedim penal për veprat penale:

“Përgjimi i paligjshëm i të dhënave kompjuterike”;

“Ndërhyrja në të dhënat kompjuterike”;

“Ndërhyrja në sistemet kompjuterike”; dhe

“Keqpërdorimi i pajisjeve parashikuar nga nenet 293/1, 293/b, 293/c dhe 293/ç të Kodit Penal”, njofton prokuroria./CNA.al

Lajmet e fundit nga