LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Korrupsioni me inceneratorët/ “A do të vijë dita t'i shohim kusarët tanë para drejtësisë”?

13 Korrik 2022, 08:18, Aktualitet CNA
Korrupsioni me inceneratorët/ “A do të vijë dita t'i
Foto ilustruese

Mjeku Erion Dasho ka hequr paralele mes rasteve të aferave korruptive në vendet e tjera me ato në Shqipëri.

Dasho i referohet aferës së inceneratorëve, që deri më tani asnjë zyrtari qeveritar, përveçse një ish-ministri dhe një deputeti nuk i ka hyrë gjemb në këmbë.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Dasho shtron pyetjen se a do të vijë dita t'i shohim kusarët tanë para drejtësisë, ashtu siç ka ndodhur në vendet e tjera.

“Në 10-vjeçarin e fundit, bota ka njohur disa grabitje të mëdha shtetërore ku skandali i vjedhjes së 1 miliard dollarëve në Moldavi dhe ai i vjedhjes së 700 milionë dollarëve në Malajzi qëndrojnë në krye të listës.

Pa diskutim, medaljen e bronzit e meritojnë Borati dhe boratët e vet me skandalin 400 milionësh të incineratorëve.

Në Malajzi, ish-kryeministri Razak u dënua me 12 vjet burg dhe mbi 50 milionë dollarë gjobë, ndërkohë që po i sekuestrohen asete pas asetesh.

Edhe ish-kryeministri Filat në Moldavi u dënua me 9 vjet burg, ndërsa gjithë ortakët e vet sot janë shpërndarë nëpër botë të kërkuar nga drejtësia.

A do të vijë dita t'i shohim kusarët tanë para drejtësisë?”, shkruan Dasho./CNA.al

Lajmet e fundit nga