LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kokalari si Rama: Ti mbyllim mediat me luftë

16 Qershor 2022, 20:06, Aktualitet CNA
Kokalari si Rama: Ti mbyllim mediat me luftë
Aktivistja Evi Kokalari

Aktivistja Evi Kokalari ka sulmuar mediat pas shkrimeve që kanë zbuluar lidhjet e saj me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj.

Ashtu si kryeministri Edi Rama, edhe Evi Kokalari ka kërkuar që të mbyllë gojën e mediave.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, kërkon që mediat të mos lejohen të flasin për të vërtetat, ndërsa e cilëson këtë gjë si një luftë që nuk duhet filluar vetëm me gjykatat, por edhe me ligjet.

Rama ka bërë disa përpjekje dhe ligje me qëllim mbylljen  e gojës së mediave dhe për këtë ka marrë përgjigjet dhe  kritikat e duhura nga institucionet e BE.

Ndërsa Kokalari deklaron luftë me gjykata e kërkon që mediave tu ndërpriten financimet.

Zonja e lindur Evis Kokalari por që jeton si Evi Angelakis, kërkon këtë se pse dikush mendon se sjelljet e saj politike çojnë ujë tek kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Mesa duket zonja ka koncept tjetër në lidhje me lirinë e medias nëse e lidhim me parimet konservatore. Lufta me të vërtetën e fjala e lirë qenka parim konservator?!

Kokalari si Rama: Ti mbyllim mediat me luftë

Një e përkëdhelur nga sistemi komunist si familje, të tillë mentalitet do të ketë.

Evi Angelakis i mbyll e i heq financimet, bën ligje, se kujton se është koha e Enverit.

Ndoshta mendon se ka shumë në dorë dhe fjala i zë vend, por mesa duket nuk e di ende që ajo është askushi.

Konkretisht, Evi Kokalari shkruan në rrjetet sociale: “Të thuash publikisht që 'Kujdes se Veliaj është më i rrezikshëm se Rama' dhe te deklarosh që se ke takuar kurrë në jetë, dhe prapë të akuzohesh nga disa portale se punon për interesat e Velias, tregon qartë qe këta njerëz nuk janë gazetar, por përdorin platforma mediatike për interesa të caktuara.

Këtyre metodave duhet t'ju mbyllim rrugën sa më parë, dhe kjo luftë nuk fillon vetëm me gjykatat, por duke ndryshuar ligjet dhe më e rëndësishmja, duke i prerë financimin.

Dhe që të jemi të qartë, është komike kur deklarojnë që janë të djathtë. Këta njerëz nuk kanë asgjë te perbashket me konservatorët.

Konservatorët nuk deformojnë fakte, nuk shpifin dhe kanë integritet. Të gjitha këto vijnë nga niveli i moralit vetjak. Këta të tjerët janë thjeshtë në luftë për mbijetese dhe mundohen të ngrejnë kokën nga kanalet e ujrave të zinj ku lëvrojnë, dhe fatkeqësisht në proces e sipër, na qelbin erë”./ CNA.al

Kokalari si Rama: Ti mbyllim mediat me luftë

Lajmet e fundit nga