LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi zbardh detaje nga dëshmia në SPAK

1 Shkurt 2023, 15:02, Aktualitet CNA

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi zbardh detaje nga dëshmia

Një ditë më parë Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi, ishte në SPAK për të dëshmuar për aferën e inceneratorëve.

Ajo ka zbardhur sot detaje nga dëshmia e saj në SPAK përballë gazetares Ola Bruko.

 “Isha e thirrur si person që ka bërë padi për inceneratorin e Tiranës. Reagimi i prokurorisë erdhi si shkak i atij materiali që ne bëmë prezent, atë material se çfarë ndodhte me mbetjet në Tiranë. Ajo çka vjen si rezultat që janë shkelur të gjitha procedurat e lidhjes së një kontrate të paligjshme, për të çuar më tej këto pagesa që fillojnë deri në lidhjen e kontratës. Mendoj se është një proces, i cili duhet të ishte bërë me kohë, por më mirë vonë sesa kurrë. Jam në pritje. Më e pakta që duhet të ndodhë për këtë incenerator, është ndalja e pagesave. Për inceneratorin e Fierit dhe të Elbasanit janë kontrata që kanë mbaruar. Për Tiranën është rast tjetër, pasi ka të bëjë me një skenë krimi që do të vazhdojë për 30 vite. Dëshmia e djeshme kishte interesante ato që kemi ne si prova, pamjet filmike. Filmimet që janë kryer në këtë kohë tregonin haptas se aty nuk ndodhte diferencim e riciklim. Është një nga skandalet që po ndodh në Tiranë. Rasti i djeshëm, deponimet kanë të bëjmë me ndryshimin e fatit të një koncesioni”, theksoi ajo./CNA.al

Lajmet e fundit nga