LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga sot vetëm një Gjykatë Apeli/ 32 mijë dosje në pritje

1 Shkurt 2023, 09:00, Aktualitet CNA

Nga sot vetëm një Gjykatë Apeli/ 32 mijë dosje në

Nga sot hyn në fuqi harta e re gjyqësore, që u prodhua nga shkrirja e gjykatave të apelit në rrethe.

Me hartën e re gjyqësore, të gjitha çështjet, të cilat nuk kanë asnjë datë për gjykim në apel, do të hidhen edhe një herë në short, për të caktuar gjyqtarët që do t’i shqyrtojnë.

Raportohet se janë 32 mijë dosje, të cilave nuk u ka nisur ende gjykimi në gjykatat e Apeleve në Tiranë apo në rrethe.

Harta e re do të funksionojë me 16 gjykata në total, 12 të Shkallës së Parë, 1 Gjykatë Apeli dhe 2 gjykata Administrative. KLGJ shkriu 18 gjykata, duke reduktuar gjykatat e Apelit në një të vetme në Tiranë, nga 5 gjykata Administrative do jenë në vetëm dy, në kryeqytet dhe në Lushnjë, ndërsa nga 22 që ishin, me hartën e re, nga 1 shkurti do të jenë vetëm 13 gjykata të Shkallës së Parë./CNA.al

Lajmet e fundit nga