LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Procedimi për McGonigal nuk është regjistruar”/ Anila Hoxha zbulon lëvizjen e radhës të SPAK

31 Janar 2023, 23:02, Aktualitet CNA
“Procedimi për McGonigal nuk është regjistruar”/
Gazetarja Anila Hoxha

Gazetarja Anila Hoxha tha se procedimi penal për çështjen e ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal nuk ëhstë regjistruar në SPAK.

Ajo deklaroi në një intervistë me Eni Vasilin se lëvizja e radhës e SPAK do të jetë  regjistrimi pa emër në kuadër të verifikimit dhe mund të shkohet drejt letër-porosive për të marrë ndihmë juridike nga SHBA.

“Po të vëresh kthim përgjigjen e SPAK është e qartë se shkruhet për nevoja hetimore të kallëzimit. Procedimi penal nuk është regjistruar, është shumë e qartë. SPAK ka dhe 6 ditë kohë, është një lëvizje procedurale e domosdoshme. Duket sikur historitë përsëriten me personazhe të ndryshme, duket si rasti i Nick Muzin. Në fund u shkua sërish te letër-porositë. Kjo do jetë lëvizja tjetër e radhës, Prokurorët e posaçëm do jenë përpara vetëm një zgjidhjeje, do e regjistrojnë pa emër në kuadër të verifikimit. Dumani tha se do kishte një reagim zyrtar nga SPAK për këtë çështjeje”, theksoi gazetarja./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga