LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali McGonigal/ Gjokutaj: SPAK duhet të regjistrojë çështjen ndaj Edi Ramës

31 Janar 2023, 18:34, Aktualitet CNA
Skandali McGonigal/ Gjokutaj: SPAK duhet të regjistrojë
Avokati Genc Gjokutaj

Avokati Genc Gjokutaj ka komentuar mbi skandalin e ish zyrtarit të FBI-së, McGonigal.

Në një dalje televizive, Gjokutaj është shprehur se SPAK është i detyruar që të regjistrojë çështjen ndaj Edi Ramës, pas kërkesës së bërë nga deputeti Gazment Bardhi.

Nga ana e SPAK, konsiderohet si një harresë e deputetit Bardhi të cilët i kanë bërë inventarin e zarfit dhe i ka munguar dosja e Ramës. Kjo është tragjike dhe komike njëkohësisht.

Gazment Bardhi si kallëzues e ka përfunduar misionin e tij për të provuar ekzistencën e faktit. Kur kallëxuesit të tregon ekzistencën e faktit, ti si prokurori je e detyruar të regjistrosh çështja. Pastaj e pushon apo e çon në gjykatë, është histori tjetër.

Me këtë ekzistencë fakti, prokurori me një procesverbal këqyrje të kompjuterit faqes së Departamentit të Drejtësisë, në prani të dy personave, të IT, merr nga interneti më kqyrje atë faqe dhe regjistron procedimin.

Më pas u thotë amerikanëve se kemi marrë dijeni se në faqen tuaj ekziston kjo dosje dhe i kërkon nëpërmjet letër-porosisë Departamentit të Drejtësisë, jo akt-akuzën, por të gjithë fshikullin e hetimit me të gjitha provat që përmban, pro apo kundër kryeministrit.

Kjo është përmbushja e faktit nga SPAK’, tha avokati Genc Gjokutaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga