LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Forumi i Sigurisë në Uashington/ Mediu zbardh detajet

1 Shkurt 2023, 12:55, Aktualitet CNA

Forumi i Sigurisë në Uashington/ Mediu zbardh detajet

Kreu i PR-së, Fatmir Mediu, ka organizuar dhe drejtuar Forumin e Sigurisë “Agresioni Rus në Ukrainë dhe ndikimi i Kinës dhe Rusisë në rajonin e Ballkanit” në Uashington, së bashku me kongresmenët Pete Sessions dhe Robert Aderholt.

Mediu me anë të një postimi në rrjetet sociale, ka publikuar detaje dhe pamje nga organizimi, ku njofton se pjesëmarrës ishin dhjetëra kongresmenë nga SHBA-ja, delegacione nga Europa dhe Ballkani, si dhe autoritete nga Departamenti i Mbrojtjes dhe Këshilli i Sigurisë kombëtare.

Mediu ka renditur arsyet e mundësisë së një konflikti të mundshëm të sponsorizuar nga Rusia në Ballkan, ku ndër to përmend tensionet në Kosovë, Bosnjë, shpenzimet luftarake pa kufi të Serbisë etj.

“Kongresmenët shprehën mbështetjen e tyre për të ndihmuar Ukrainën dhe mposhtur regjimin e Putinit, ashtu sic shprehën shqetësimim e tyre për ndërhyrjet e Kinës në rajon dhe më gjerë nëpërmjet Iniciativls 17+1 dhe Road and Belt. Pothuaj në cdo vend tashmë Kina është kthyer në kërcënim për sigurinë dhe privatësinë e shtetasve tanë,” shkruan Fatmir Mediu.

Delagacioni shqiptar kishte në përbërje edhe deputetët Gjiknuri, Cupi dhe Gjylameti.

Postimi i plotë:

Washington DC:

Ishte privilegj i vecantë që të organizoj dhe drejtoj së bashku me Kongresmenët Pete Sessions dhe Robert Aderholt Forumin e Sigurisë me temë”Agresioni Rus në Ukrainë dhe ndikimi i Kinës dhe Rusisë në rajonin e Ballkanit”

Forumi i Sigurisë në Uashington/ Mediu zbardh detajet

Në këtë takim morën pjesë dhjetra kongresmenë Amerikan: Cong Sessions:Aderholt: Lutrell: Wilson: Wamp: Moolinar, Mann etj.

Po ashtu delegacione nga: Ukraina:Lithuania:Polonia: Rumania:Bullgaria:Kosova:Bosnja:Kroacia:Shqipëria: Mali i Zi: Maqedonia e Veriut: Serbia Britania:

Autoritete nga Departamenti i Mbrojtjes dhe Keshilli i Sigurisë kombëtare.

Në takim theksova problemet në Ballkan, mundësinë e një konflikti të mundshëm të sponsoriziar nga Rusia për të tërhequr vëmendjen nga konflikti në Ukrainë, nëpërmjet disa fakteve evidente sic janë.

shpenzimet luftarake pa kufi të Serbisë në bashkëpunim me Rusinë dhe Kinën

situata në Bosnjë, dhe vecanërisht kërkesa e Republika Sërbska për shkëputje

Tensionete qëllimshme në Veri të Kosovës me shenja të agresionit ushtarak të Serbisë dhe bllokimi i dialogut

prezenca e fuqishme ekonomile e Kinës në sektorë kritikë që lidhen me sigurinë kombëtare.

Kongresmenët shprehën mbështetjen e tyre për të ndihmuar Ukrainën dhe mposhtur regjimin e Putinit, ashtu sic shprehën shqetësimim e tyre për ndërhyrjet e Kinës në rajon dhe më gjerë nëpërmjet Iniciativls 17+1 dhe Road and Belt.

Pothuaj në cdo vend tashmë Kina është kthyer në kërcënim për sigurinë dhe privatësinë e shtetasve tanë.

Delagacioni shqiptar kishte në përbërje edhe deputetët Gjiknuri: Cupi dhe Gjylameti.

Po ashtu delegacioni Kosovës përfaqësohej nga ish kryeministrat Haradinaj: Hoti, kryetari i PDK Krasniqi dhe deputet nga gjithë grupet parlamentare./CNA.al

Lajmet e fundit nga