LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjinushi, i prerë/ “ASA nuk mund të qëndrojë në sistemin e shkollave të larta dhe pikë”

1 Qershor 2023, 11:26, Aktualitet CNA

Gjinushi, i prerë/ “ASA nuk mund të qëndrojë në

Kreu i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi, ka deklaruar se Akademia e Studimeve Albanalogjike nuk mund të qëndrojë në sistemin e shkollave të larta.

Në një konferencë për shtyp, Gjinushi është shprehur se qëllimi është koordinimi dhe jo uzurpimi i akademisë.

Sipas Gjinushit, ASA duhet të ishte e para që duhet të duartrokiste VKM-në për transferimin e ASA-s tek Akademia e Shkencave.

ASA nuk mund të qëndrojë në sistemin e shkollave të larta dhe pikë. Ata nuk duan një status të veçantë. Statusi i veçantë është vetëm në Akademinë e Shkencave.

Të gjitha njësitë që ngrihen këtu, akademikët mbartin përgjegjësinë e drejtimit. Qëllimi ynë është koordinimi, jo uzurpimi.

Buxheti i ASA-s kontrollohet nga institutet.

Buxheti i saj do të vijë përmes Akademisë.

ASA duhet të ishte e para që duhet të duartrokiste VKM-në”, tha Gjinushi./CNA.al

Lajmet e fundit nga