LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit/ KQZ gjobit partitë politike, sanksione edhe për PS dhe PD

7 Dhjetor 2022, 12:02, Aktualitet CNA

Fushata për zgjedhjet e 25 prillit/ KQZ gjobit partitë politike,

13 parti politike dhe një individ janë gjobitur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Sanksione financiare KQZ ka vendosur edhe ndaj dy partive të mëdha PD dhe PS për zgjedhjet 2021.

Kreu i KQZ-së, Ilirjan Celibashi, ka konfirmuar gjobat.

Forcat politike të gjobitura:

PD - 100 mijë lekë;

PDK 100 mijë lekë;

LZHK 100 mijë lekë;

Kandidati Fitimtar Lala i partisë ‘Lëvizja e Re’ - 195 mijë lekë;

PLL - 500 mijë lekë

PS - 500 mijë lekë

PR - 500 mijë lekë

Balli Kombëtar Demokrat - 500 mijë lekë

PBPP – 600 mijë lekë

Nisma Thurje – 600 mijë lekë

BD – 600 mijë lekë

Lëvizja Demokratike – 600 mijë lekë

PSD – 600 mijë lekë

Balli Kombëtar – 600 mijë lekë/CNA.al

Lajmet e fundit nga