LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si gënjeu truproja i Fatos Nanos?/ Berisha nuk mbrohet nga garda, nuk njihet si kreu i opozitës

7 Dhjetor 2022, 09:05, Aktualitet CNA

Si gënjeu truproja i Fatos Nanos?/ Berisha nuk mbrohet nga garda, nuk

Skenare të ndryshime janë hedhur menjëherë pas sulmit ndaj kreut të PD-së, Sali Berisha.

Mes këtyre skenareve ka pasur edhe gënjeshtra. Madje, kanë shkuar deri në atë pikë sa kanë bërë përgjegjës Berishën për sigurinë e tij.

Ish-truproja i Fatos Nanos, ndërsa ka komentuar ngjarjen e paprecedentë që ndodhi një ditë më parë, ku u sulmua kreu i PD-së, lideri historik i saj, Sali Berisha, njëherësh edhe ka gënjyer.

Sipas Tori Agollit, fajin për këtë ngjarje të rëndë e kanë ata që zëvendësuan profesionistët e trajnuar, pra efektivët e gardës me militantë partie.

 “Ohh sa e dua Gardën e Republikës..Kam kaluar 15 vjet aty...por sot për ty Komandant shpreh urrejtje dhe zemërim..Arsyeja? Ti u tregove i paaftë.. Hoqe mijëra oficer, nën oficer të përgatitur dhe i zëvendësove me militantë...A e di ti o komandant që unë dhe shumë si unë mbaruam kurse në Egjypt dhe më të mirën kurse në Izrael”, shkruan Tori Agolli.

Si gënjeu truproja i Fatos Nanos?/ Berisha nuk mbrohet nga garda, nuk
Tori Agolli

Ky i fundit gënjen, Sali Berisha nuk mbrohet nga garda, pasi nuk e njohin për kryetar të Partisë më të madhe opozitare.

Pra nuk ka zëvendësuar gardistët me askënd, pasi nuk ka një mbrojtje prej tyre.

Për Gardën e Republikës së Shqipërisë, ka një ligj se cilin personalitet mbron, në çfarë periudhe kohore dhe cilat institucione mbulon.

Kujtojmë këtu se në mbledhjen e Qeverisë, në tetor të vitit 2021 është miratuar zgjerimi i listës së personave, të cilët do të mbrohen nga Garda e Republikës.

Mes emrave që do mbrohen janë kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi si dhe kryetari i partisë më të madhe opozitare./CNA.al

Si gënjeu truproja i Fatos Nanos?/ Berisha nuk mbrohet nga garda, nuk

Lajmet e fundit nga