LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Eksperti: Me sulmin ndaj Berishës dështoi siguria

7 Dhjetor 2022, 10:17, Aktualitet CNA

Eksperti: Me sulmin ndaj Berishës dështoi siguria

Eksperti i sigurisë, Fatjon Softa, thotë se sulmi ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha, ditën e djeshme gjatë protestës, tregoi se siguria ka dështuar.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në "Euronews Albania", Softa u shpreh se duhet të ketë masa sigurie, pasi Berisha, por edhe kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, kanë pasur poste të larta shtetërore.

 “Nëse do ta quajmë incident, do ta quajmë një rast të shkëputur. Nëse do ta quajmë sulm, patjetër është analizë. Ngjarje të tilla kaq madhore, pritet të ketë situata të cilat mund të jenë të pakontrolluara dhe të paparashikuara.

 Patjetër që duhet të kishte masa sigurie, jo vetëm që kanë një status të veçantë personalitetet e vendit, që kanë qenë në pozicioniet më të larta, ish-president, ish-kryeministër dhe në fund të fundit, lideri i opozitës. Unë mendoj se dështoi siguria, nuk ishte ndoshta në nivelin e vëmendjes së veçantë dhe patjetër duhet të ishte edhe Policia e Shtetit”, theksoi ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga