LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit/ Mesazhi i Yuri Kim për gazetarët

3 Maj 2023, 10:55, Aktualitet CNA
Dita Botërore e Lirisë së Shtypit/ Mesazhi i Yuri Kim për
Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim

Sot, në kuadër të Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit, ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim, priti një grup gazetarësh dhe përfaqësues OJQ-sh që punojnë për çështjet e medias në Shqipëri.

Ajo theksoi se një shtyp i lirë dhe i pavarur është thelbësor për demokracinë dhe se është e rëndësishme që gazetarët të bëjnë pyetje të vështira.

Ajo i nxiti që t'i përcjellin brezit të ri të gazetarëve mësimet që kanë marrë për të qenë të fortë dhe të guximshëm.

Shpresoj se nuk do ta nënvlerësoni kurrë rëndësinë e asaj që po bëni. Shpresoj se do të vazhdoni të bëni atë që po bëni”, u tha gazetarëve ambasadorja Kim.

Pjesëmarrësit diskutuan sfidat me të cilat përballen, duke përfshirë mungesën e qasjes në informacion, pasigurinë në punë dhe mungesën e transparencës financiare nga institucionet publike dhe organizatat mediatike./ CNA.al

Lajmet e fundit nga