LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Afera me inceneratorin e Fierit/ GJKKO shpall 3 persona të pafajshëm (EMRAT)

25 Shtator 2023, 11:51, Aktualitet CNA

Afera me inceneratorin e Fierit/ GJKKO shpall 3 persona të pafajshëm

Të hënën, Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka dhënë vendimin për personat e akuzuar për aferën me ineceneratorin e Fierit. 

Nga 15 personat e akuzuar, 3 prej tyre gjykata i ka shpallur të pafajshëm, të cilët janë: Albert Dervishi, Arjola Kodra dhe Juri Imeraj.

Dënimet: 

Ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka, është dënuar me 10 vite burg nga GJKKO për aferën e inceneratorit të Fierit, por me gjykim të shkurtuar do të vuajë 6.8 vite burg.

Ish-deputeti i PS-së, Alqi Bllako, është dënuar me 4 vite burg, por me gjykim të shkurtuar do të vuajë 2.8 vite burg.

Klodian Zoto është dënuar me 11 vite burg, por me gjykim të shkurtuar do të dënohet me 8 vite burg.

Erjon Murataj, anëtar i komisionit të dhënies së koncesionit, dënohet me 3 vite burg, përfundimisht do të vuajë 2 vite burg.

Azem Shatëri, anëtar i komisionit të dhënies së koncesionit, 3 vite burg, me gjyq të shkurtuar, 2 vite burg.

Loran Dusha, administrator i Inceneratorit të Fierit, është dënuar me 7 vite burg, përfundimisht do të vuajë 4 vite e 8 muaj burg.

Arbër Denizi, administrator i PIVOT-04, dënohet me 7 vite burg, me gjyq të shkurtuar 4 vite e 8 muaj burg. 

Florian Muçaj, anëtar i komisionit të dhënies së koncesionit, 3 vite burg, me gjyq të shkurtuar 2 vite burg! Lirohet nga burgu, i ka mbaruar dënimi

4 persona të tjetër iu është konvertuar dënimi në shërbim prove: 

-Regan Merdani, Administrator i 'Froggy”sh.p.k, 3 vite burg (pezullohet dënimi) shërbim prove

-Gentian Zifla, Administrator i 'Itneg”sh.p.k 3 vite burg (pezullohet dënimi) shërbim prove
-Sabina Cenameri, anëtare e komisionit të dhënies së koncesionit, 3 vite burg (pezullim dënimi, ka një fëmijë të mitur) shërbim prove
-Pellumb Abeshi, ish-zyrtari i ministrisë së Mjedisit, është dënuar me 3 vite e 6 muaj vite burg, me gjyq të shkurtuar 2 vite e 4 muaj burg, përfundimisht me shërbim prove. Lajmet e fundit nga