LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratori i Fierit/ SPAK kërkon 10 vite burg për Kokën, 7 për Bllakon dhe 12 vite për Klodian Zoton

12 Qershor 2023, 11:30, Aktualitet CNA

Inceneratori i Fierit/ SPAK kërkon 10 vite burg për Kokën, 7

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar burg për ish-ministrin Lefter Koka, ish-sekretarin e Ministrisë së Mjedisit, Alqi Bllako, dhe Klodian Zoton, në lidhje me aferën për inceneratorin e Fierit.

SPAK-u ka dhënë pretencën duke kërkuar 10 vite burg për ish-ministrin e Mjedisit Lefter Koka, që me gjykim të shkurtuar konvertohet në 6 vite e 8 muaj burg, 7 vite për Bllakon, që me gjykim të shkurtuar shkon në 4 vite e 8 muaj burg, ndërsa për Klodian Zoton ka kërkuar 12 vite burg që me gjykim të shkurtuar shkon në 8 vite.

Për të gjithë të akuzuarit është pranuar gjykimi i shkurtuar.

Dënimet që kërkon SPAK

Lefter Koka 10 vjet, me gjykim të shkurtuar 6.8 vite burg

 

Alqi Bllako 7 vjet me gjykim të shkurtuar  4.8 vite burg

 

Klodian Zoto 12 vjet  me gjykim të shkurtuar 8 vite burg

 

Pellumb Abeshi 4 vjet. Është pranuar gjykimi i shkurtuar

 

Florian Muçaj 3 vjet  Është pranuar gjykimi i shkurtuar

 

Azem Shatëri 3 vjet Është pranuar gjykimi i shkurtuar

 

Erjon Murataj 4 vjet Është pranuar gjykimi i shkurtuar

 

Sabina Cenameri 4 vjet Është pranuar gjykimi i shkurtuar

 

Arben Dervishaj 4 vjet me gjykim të shkurtuar 2.8 vite burg

 

Loran Dusha 8 vjet  Është pranuar gjykimi i shkurtuar

 

Arjola Kodra 3 vjet Është pranuar gjykimi i shkurtuar

 

Arbër Denizi 7 vjet  Është pranuar gjykimi i shkurtuar

 

Juri Imeraj 7 vjet Është pranuar gjykimi i shkurtuar

 

Regan Merdani 4 vjet Është pranuar gjykimi i shkurtuar

 

Gentian Zifla 4 vjet Është pranuar gjykimi i shkurtuar

Lajmet e fundit nga