LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Begaj mbledh Këshillin e Sigurimit/ Zbulohen detaje

12 Qershor 2023, 11:14, Aktualitet CNA

Begaj mbledh Këshillin e Sigurimit/ Zbulohen detaje

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka vendosur mbledhjen e Këshillit të Sigurimit Kombëtar, më datë 13 qershor 2023, ora 12:00, në sallën e Këshillit të Sigurimit Kombëtar, në Institucionin e Presidentit të Republikës.

“Gjendja e sigurisë kibernetike dhe masat e marra për forcimin e mbrojtjes kibernetike në Republikën e Shqipërisë” , do të jetë tema që do të diskutohen në mbledhje.

Thirrja e mbledhjes së Këshillit të Sigurimit Kombëtar synon të bëjë një analizë të gjendjes aktuale të sigurisë kibernetike, sfidave dhe kërcënimeve me të cilat përballemi në këtë drejtim. Insititucionet përgjegjëse do të informojnë Këshillin e Sigurimit Kombëtar për masat e marra për forcimin e mbrojtjes kibernetike në zbatim të rekomandimeve të dhëna nga mbledhja e Këshillit të Sigurimit Kombëtar, në muajt tetor 2022 dhe janar 2023.

Pjesëmarrës në këtë mbledhje do të jenë:

1. Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, Sh.S. Zonja Lindita NIKOLLA

2. Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Sh.T. Zoti Edi RAMA

3. Zv/Kryeministrja dhe Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Zonja Belinda BALLUKU

4. Ministri i Mbrojtjes, Zoti Niko PELESHI

5. Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Zonja Olta XHAÇKA

6. Ministri i Drejtësisë, Zoti Ulsi MANJA

7. Ministri i Brendshëm, Zoti Blediar ÇUÇI

8. Minstrja e Finacave dhe Ekonomisë, Zonja Delina IBRAHIMI

9. Kryetari i Komisionit Parlamentar të Sigurisë, Zoti Nasip NAÇO

10. Shefi Shtabit të Përgjithshëm të FARSH, Gjeneral brigade Arben KINGJI

11. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet RRUMBULLAKU

12. Drejtoresha e Shërbimit Informativ Shtetëror, Zonja Vlora HYSENI

Në këtë mbledhje janë ftuar të marrin pjesë edhe:

1. Zv/Kryetari i Komisionit Parlamentar të Sigurisë, Zoti Ferdinand XHAFERAJ

2. Drejtori i Autoriteti Kombëtar për Certifikimin Elektronik dhe Sigurisë Kibernetike, Zoti Igli TAFA

3. Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit, Zonja Mirlinda KARÇANAJ.

 

Lajmet e fundit nga