LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Simboli i Shqipërisë"/ Festa e Birrës tërheq vëmendjen e mediave botërore

20 Shtator 2023, 13:52, Aktualitet CNA
"Simboli i Shqipërisë"/ Festa e Birrës tërheq
Festa e Birrës në Korçë

Festa e Birrës, një prej eventeve më madhore që organizohet në Korçë, tashmë edhe në vëmendjen e mediave botërore.

Media online "elDiario.es" në Spanjë i ka kushtuar një artikull Korçës dhe Festës së Birrës duke e krahasuar atë edhe me Octoberfest, festën më të madhe të birrës në botë që organizohet në Gjermani.

"Mund të mos biesh në dashuri me të me shikim të parë, por Korça ka fituar popullaritet për Korçën, birrën e saj vendase dhe simbolin e Shqipërisë. Çdo gusht aty organizohet festa më e rëndësishme e birrës në vend. E kemi fjalën për Festën e Birrës shumë të famshme. Përafërsisht 100,000 pjesëmarrës marrin pjesë në këtë ngjarje, e cila ka pak ndryshimr për të pasur zili Oktoberfest-in gjerman", shkruhet në artikull. 

Më tej në artikull theksohet se Berati, Gjirokastra dhe Korça janë tri qytete që nuk mund të mungojnë në itinerarin e turistëve që vizitojnë Shqipërinë. 

"Sidomos dy të parat do t'ju lënë pa fjalë, pasi me stilet e tyre arkitekturore janë si muzetë e hapur. Të dyja u shpallën vende të Trashëgimisë Botërore në vitin 2008 dhe përkojnë me një kështjellë që i dominon në lartësi", thuhet në shkrim. 

 

 

Lajmet e fundit nga