LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Akuzohet për vrasjen e 2 personave/ Gjykata e Lartë nuk pranon rekursin e Leart Haxhisë

20 Shtator 2023, 12:23, Aktualitet CNA

Akuzohet për vrasjen e 2 personave/ Gjykata e Lartë nuk pranon

Gjykata e Lartë nuk pranoi rekursin e Laert Haxhisë, i cili është dënuar me 18 vite burgim nga Gjykata e Apelit.

Në 11 shtator të vitit 2017, Laert Haxhiu akuzohet se ka vrarë në Lushnjë Jurgen Hoxhën dhe Zamir Latifin.

Arrestimi i Laert Haxhisë:

Autor i masakrës së Lushnjës, Laert Haxhiu është arrestuar në Greqi. Ai u kap në Janinë me leje qendrimi greke të falsifikuar.

Në dokumentet e falsifikura, ai prezantohej me emrin Mikis Askalidis, 32 vjeç, lindur në Gjeorgji.

Leart Haxhia është dënuar me 18 vjet burg nga Gjykata e Lushnjës për masakrën e 11 shtatorit 2017, ku humbën jetën Jurgen Hoxha dhe Samir Latifi. Ai do të ekstradohet drejt vendit tonë.

Gjykata e Lushnjës, në vitin 2017, e ka dënuar 31-vjeçarin me 18 vjet burgim, për veprat penale “Vrasja në rrethana cilësuese”, mbetur në tentativë dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”. Ai akuzohet se në bashkëpunim me Orges Bilbilin ekzekutuan me breshëri plumbash Jurgen Hoxha dhe Samir Latifi në një lokal.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se objektiv ishte Xhulio Shkurtin, nipi i Aldo Bares, por ky i fundit i shpëtoi atentatit.

Orges Bilbili është dënuar me burgim të përjetshëm nga Gjykata e Posaçme për vrasjen e dyfishtë në qytetin e Lushnjes./ CNA

Lajmet e fundit nga