LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E përdori si “kamikaz” për Reformën në Drejtësi/ Rama “shpërblen" Dvoranin

7 Maj 2022, 09:36, Politikë CNA

Reforma në Drejtësi, institucionet e reja të dala prej saj, të trumbetuara fort nga politika, por edhe të mbështetura nga ambasada e SHBA-sv në Tiranë, janë parë si shpresë për shqiptarët që më në fund të gjejnë drejtësi dhe të goditet korrupsioni në nivelet e larta.

Kryeministri Edi Rama, i cili ?rreh gjoksin? dhe kërkon të marrë meritat për Reformën në Drejtësi, sot ka dalë publikisht dhe ka sulmuar një ndër institucionet e reja të drejtësisë, Prokurorinë e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, e njohur ndryshe si SPAK.

Rama publikisht i është drejtuar me tone mjaft të forta SPAK-ut, duke e cilësuar edhe si të ?turpshëm?, ndërsa bënte avokatinë e një prej ?kamikazëve? të cilin e përdori për Reformën në Drejtësi.

Rama publikisht sot ka marrë në mbrojtje ish-kreun e KED, Ardian Dvorani, duke e cilësuar edhe si ?kampion? të luftës kundër korrupsionit.

Për më tepër ai tha se para SPAK-ut duhet të ishte presidenti Ilir Meta, dhe jo ?kampioni? i tij.

“SPAK-u në mënyrë të rrufeshme a thua se ishte i koordinuar si sahat zviceran me atë zotërinë që për pak ditë më në fund do të largohet nga zyra e presidentit. Çështje në hetim, gjë të cilën, pastaj procesi gjyqësor e çmontoi dhe e shfryu si një fluskë sapuni. 

Kampioni i antikorrupsionit me vulë të DASH-it është futur nën hetim nga SPAK-u për një denoncim të atij që jo unë, por gjithë Shqipëria mezi pret ta shohë para SPAK-ut, Ilir Meta. Si ka mundësi? Bën sahatin zviceran me Ardian Dvoranin që sot e gjithë ditën jeton në një apartament të para viteve ?90?.-tha ndër të tjera Rama.

Pra, pasi e përdori si ?kamikaz? të Reformës në Drejtësi, sot Edi Rama ?ka shpërblyer? Ardian Dvoranin, duke bërë publikisht avokatinë e tij.

Përplasjet me Metën

Kujtojmë këtu se me nisjen e procedurave të Vettingut, në fund të korrikut të vitit 2019, Dvorani mbeti anëtari i vetëm i Gjykatës së Lartë. Përveç vijimit të mandatit si anëtar i kësaj gjykate, Dvorani do të zgjidhej edhe drejtues i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Përplasja mes Presidentit dhe Parlamentit për procedurat e emërimit të gjykatësve të Gjykatës Kushtetuese, do të bënte që Ilir Meta të akuzonte Dvoranin për shkelje të procedurave ligjore duke e konsideruar dhe ?kamikaz politik? pasi sipas tij veprimet ishin të njëanshme dhe në favor të mazhorancës qeverisëse./CNA.al

?Dvorani merr avokat Kryeministrin?/ Klodiana Lala ngre dyshimet, pyetja që kërkon përgjigje nga Rama

?Hijet e errëta? të sistemit të Drejtësisë/ Nga Dvorani, tek dosjet që drejtohen nga Delina Fico

Lajmet e fundit nga