LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Beteja” në Kushtetuese/ Meta: Thelbi ishte t’i mbyllnin gojën presidentit

18 Shkurt 2022, 18:32, Politikë CNA
“Beteja” në Kushtetuese/ Meta: Thelbi ishte t’i mbyllnin

Presidenti Ilir Meta ka deklaruar se betejën në Gjykatën Kushtetuese nuk e ka parë si një betejë personale me Ramën, por si një mënyrë për të mbrojtur kreun e shtetit.

I ftuar në emisionin “Kontrast”, Meta është shprehur se nisja për shkarkimin e tij ka qenë  për të vendosur një precedent të rrezikshëm që presidentët që vijnë pas tij të kishin kujdes kur të flsinin se mund të kishin fatin e tij.

Nuk e kam parë si një betejë Meta-Rama, e ka parë një pjesë e opinionit që është manipuluar nga propaganda si një betejë personale, por ka qenë një betejë për të mbrojtur Kushtetutën dhe integritetin e institucionit të Presidentit Ilir Meta. Nuk ka qenë mbrojtje për Ilir Metën, por të institucionit të Presidentit, thelbi ka qenë që t’i mbyllim gojën presidentit të Republikës. Pasi bën ligjet për t’i mbyllur gojën qytetarëve, ne do të nisim shkarkimin e presidentit, jo t’i mbyllin gojën Metës, por për të vendosur një precedent të rrezikshëm që presidentët që vijnë pas Metës të kenë kujdes kur të flasin se mund të shkarkohen se në këtë mënyrë do të instalohet njëherë e përgjithmonë që do të kontrollojë edhe fjalën e lirë, metaforat dhe kulturën letrare“, tha Meta./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga