LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mijëra euro për inceneratorin e Elbasanit në kohë pandemie/ PS tenton të mbulojë skandalin

15 Shkurt 2022, 12:38, Politikë CNA
Mijëra euro për inceneratorin e Elbasanit në kohë pandemie/

Në mbledhjen e sotme të Komisionit Hetimor për Inceneratorët, ka dalë në dritë një tjetër skandal.

Kryetarja e këtij Komisioni, Jorida Tabaku ka deklaruar se në kohën e pandemisë, kur bizneset ishin mbyllur, janë paguar mijëra euro për inceneratorin e Elbasanit.

?Ka dy pika. Në kohën e pandemisë, kur inceneratori merrte pagesa nga shteti, ka marrë garanci sovrane për pagat.

Dhe e dyta mosdakordësia për çmimin e energjisë.

Çdo ministër që ka dhënë miratimin, pa marrë mendimin e ERE ka kryer një shkelje. Duhet të merrte miratimin nga ERE edhe për çmimin e energjisë.

Ndërkohë që bizneset ishin të mbyllura për shkak të pandemisë, janë paguar paga me 4 mijë euro për koncesionarin e Elbasanit, me garanci sovrane nga shteti.?-tha Tabaku.

Por, menjëherë pas kësaj deklarate, janë hedhur në ?sulm? deputetët socialistë, të cilët tentojnë të mbrojnë këtë koncesion.

?Ju donit që impianti të mbyllej dhe Elbasani të mbyllej nga e para?-tha deputeti i PS, Arben Pëllumbi./CNA.al

Lajmet e fundit nga