LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Është versioni më i shëmtuar i kryetarit”/ Bylykbashi “zë ngushtë” Bashën

11 Janar 2022, 15:22, Politikë CNA
“Është versioni më i shëmtuar i kryetarit”/

Për deputetin Oerd Bylykbashi, Lulzim Basha është versioni më i keq dhe më i shëmtuar i kryetarit të PD.

Në një intervistë televizive, Bylykbashi theksoi se vendimi i kryesisë së shkarkuar për pezullimin e tij nga grupi parlamentar është një veprim bosh nga ana e Bashës, duke shtuar se ai nuk është asgjë më shumë se një deputet.

?Ne nuk i kemi dhënë asnjë shans Bashës e kemi shkarkuar. Ky është një veprim bosh i Bashës, PD nuk ka kryesi sepse është shkarkuar nga kuvendi 11 dhjetorit dhe çdo gjë që të bëj Basha ai është i shkarkuar. Nga sot një muaj është bërë një kuvend që mblidhet nga anëtarësia. Basha është versioni më i keq dhe shëmtuar. Ne në atë kuvend morëm një nga vendimet më të rëndësishëm se si anëtarët e kuvendit shkarkojnë kryetarin me votë të fshehtë. Kuvendi i delegoi anëtarësisë, e çuam për ratifikim për shkarkim ku mbi 4 mijë delegatë votuan dhe në 18 dhjetor në referendum Basha u shkarkua nga anëtarët e PD.

Basha nuk ka sot as mundësinë për të kërkuar votëbesimin. Basha është i shkarkuar dhe të kuptojmë qartë se kuvendi është organi më i lartë, Basha është poshtë tij ka pezulluar këshillin kombëtar dhe të gjitha veprimet që bën është një klik vogël në PD në shërbim të Bashës dhe vetëm përjashton, është mbledhur aty në zyrat e tyre dhe marrin vendime. Kjo më kujton muret e Kostandinopojës kur binin dhe teologët e saj diskutonin për seksin e engjëjve kaq qesharak është me vendimet e tij Basha. Ai nuk i ka mbushur ditët të shkarkojë Berishën, mua mua dhe kolegët e tjerë.

PD ka organin e vet më të lartë që është kuvendi i mbledhur. Nuk kemi nevojë për firma për ta thirrur, ku do bëhet rithemelimi i partisë ku do zgjidhen kryetarët e rinj, çka do të thotë se Basha nuk e bën dot. Basha nuk del dot të takoj dy vetë sot. Ishte në Dibër dhe dështoi dhe po ta tentoj prapë se bën dot. Partia Demokratike janë njerëzit, funksionon nga poshtë sipër, jo nga kryetari poshtë. Do zgjidhen delegatët, kryetarin e ri sepse sot nuk ka kryetar. Ai mund të grisë kopertinën librit të tij dhe të bëj fresk. Statuti funksion për anëtarët që ende nuk janë regjistruar. Partia është mbledhur dhe rregullat e saj si një shtëpi përjashtuan Bashën?, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga