LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kriza energjetike/ Ministrja Balluku vihet në lëvizje: Zbulon projektin e ri

20 Tetor 2021, 13:13, Ekonomi CNA
Kriza energjetike/ Ministrja Balluku vihet në lëvizje: Zbulon

Ministrja e Energjitikës, Belinda Balluku në mbledhjen e Qeverisë ka folur për masat e marra për të përballuar krizën energjitike.

Balluku ka njoftuar se ka kaluar projektvendimi për marrëveshjen mes kompanisë zviceriane dhe Këshillit për mbështetjen e Bashkive me energji inteligjente.

?Gjatë mbledhjes, kaluam projektvendimin për marrëveshjen mes SEKOS zviceriane dhe Këshillit për mbështetjen e bashkive në energjinë inteligjente. Lidhet me energjinë, me kursimin që duhet treguar, kur sot merr kuptim më shumë se kurrë me krizën globale që vendi po përballet. Po përballemi me krizën, po gjejmë instrumentet për mbrojtjen e familjarëve dhe bizneseve të vogla. Sot kemi vështirësi në gjetjen e sasisë energjitike. Ne do ofrojmë çdo ditë energji elektrike pa shkëputje, sot e ofrojmë por ne po bëjmë përpjekje që të mos kemi shkëputje. Përdorimi me eficesë i saj, me asistencën e SEKOS do pilotojmë në 4 bashkitë e vendit, këtë projekt që synon eficencën energjitike. Duke filluar nga ndriçimi i rrugëve, te ujësjellësat, shkollat, spitalet. Qeveria shqiptare po punon çdo ditë për të siguruar të gjitha sasitë e nevojshme për tregun energjitike, fashat e familjarëve dhe i biznesit të vogël do jenë në mbrojtje. Bizneset e mëdha furnizohen nga tregu i lirë, nëse duan të kthehen te OSHEE dyert janë të hapura?, është shprehur Balluku./CNA.al

Lajmet e fundit nga