LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e çmimit të energjisë/ Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, kap mat Ramën

8 Tetor 2021, 07:12, Ekonomi CNA
Rritja e çmimit të energjisë/ Ish-anëtari i Këshillit

Ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri, ndërsa ka komentuar rritjen e çmimit të energjisë dhe deklaratat e kryeministrit Edi Rama, ka shtruar katër pyetje.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Kulluri shprehet se Rama para se të fajësojë rritjen e çmimeve të energjisë elektrike në tregun europian duhet të shpjegojë edhe disa gjëra.

?Pse arkat e kompanive të energjitikës janë bosh pas ?aksionit? të vitit 2014 për të rritur arkëtimet?

Pse ka dështuar totalisht me investimet në burime të reja energjitike hidrike, diellore dhe erës?

Pse shet lirë energjinë e prodhuar në vend dhe blen shtrenjtë energjinë në tregjet ndërkombëtare?

Sa propozime ka patur për ndërtimin e Skavicës dhe pse nuk janë konkretizuar??, janë pyetjet e shtruara nga Kulluri.

Sipas tij, ky njeri (Rama) ka dështuar 8 vite me qeverisjen e tij ?të patatinave? në fushën e energjisë në një vend ku nuk mungon uji, dielli dhe era.

?Të vetmet suksese të tij në 8 vite janë prodhimi dhe shit-blerja e votave dhe manekinit Basha në krye të PD?, shkruan më tej Kulluri./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga