LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kujdesi për lëkurën/ Gjëja e parë që duhet të shtoni në rutinën tuaj pas të 50-ave

21 Nëntor 2022, 16:48, Trending CNA
Kujdesi për lëkurën/ Gjëja e parë që duhet të
Foto ilustruese

Pas të 50-ave, lëkura jonë humbet pak shkëlqimin e saj. Fajtori kryesor? Mungesa e lagështisë. Pra, në vend të kërkimit të vazhdueshëm për një produkt të vetëm mrekullibërës, është më mirë të fokusoheni në hidratimin e lëkurës nga të gjitha këndvështrimet.

Ndërsa plakemi, lëkura jonë gradualisht humbet aftësinë e saj për të mbajtur lagështinë. Kjo në fund të fundit shkakton thatësi që jo vetëm që është e pakëndshme, por mund të bëjë që lëkura të duket e plasaritur dhe e brishtë, madje mund të përkeqësojë dhe nxjerrë në pah linjat e imëta dhe rrudhat që mund t'ju plakin.

Për fat të mirë, ka shumë mënyra për ta mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar. Sigurisht, pirja e ujit është një domosdoshmëri, por mund të mos jetë gjithmonë e mjaftueshme. Dendy Engelman, MD, FACMS, FAAD, dermatolog tha se, "zbatimi i përbërësve hidratues për të kompensuar humbjen natyrale të lagështisë do të ndihmojë në mbajtjen e hidratimit të mbyllur në lëkurë".

Përdorni produkte që nuk do ta thajnë më tej lëkurën tuaj.

Është e rëndësishme të keni një krem ??ultrahidratues, por duhet të mendoni për gjithçka që përdorni në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës, madje edhe për larjen e fytyrës dhe për heqjen e grimit.

Të heqësh qafe të gjitha papastërtitë që grumbullohen në lëkurën tonë është e nevojshme në çdo moshë, por kur je më i rritur është edhe më e rëndësishme të zgjedhësh produkte me përbërës që nuk do të heqin asnjë lagështi kur të ndihmojnë të heqësh gjithë atë gëlltitje.

Nëse nuk e keni bërë tashmë, është gjithashtu koha për të shtuar një serum hidratues në rutinën tuaj për ta aplikuar pas pastrimit dhe tonifikimit dhe para hidratimit. Ajo rekomandon Serumin Hydra-Plumping Kapsula Ceramide me Acid Hyaluronic Elizabeth Arden i cili "forcon barrierën e lëkurës dhe bllokon lagështinë duke reduktuar dukshëm shfaqjen e thatësisë dhe shenjave të vogla të plakjes".

Serumi është plot me acid hialuronik, një përbërës që gjendet natyrshëm në lëkurë, dhe ceramide, kështu që do të hidratohet pa shkaktuar irritim. Përtej sasisë së ujit që pimë, të gjithë e dimë se ajo që vendosim në trupin tonë mund të ketë një ndikim të madh në lëkurën tonë—veçanërisht pas të 50-ave.

Prodhimi i kolagjenit, proteina që e mban lëkurën të duket elastike, zvogëlohet me kalimin e moshës, kështu që është kyç për të përfshirë ushqime në dietën tuaj që mund të ndihmojnë në rindërtimin e saj. Mark Tager, MD, CEO i ChangeWell Inc, thotë se vitamina C, hekuri dhe acidet yndyrore omega-3 që gjenden në peshqit yndyrorë si salmoni, skumbri dhe sardelet mund ta bëjnë këtë.

Është gjithashtu e rëndësishme të minimizoni sheqernat e thjeshta të rafinuara, sepse ato mund të bëjnë që kolagjeni që prodhoni të bëhet i brishtë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga