LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si e përmirëson stërvitja shëndetin mendor, sipas neuroshkencës

8 Nëntor 2022, 16:53, Trending CNA
Si e përmirëson stërvitja shëndetin mendor, sipas
Foto ilustruese

Ushtrimi dhe shëndeti mendor, një lidhje e pazgjidhshme

Për të mbrojtur shëndetin mendor, është e nevojshme t'i kushtoni një kohë të caktuar ushtrimeve fizike. Organizata Botërore e Shëndetësisë e rekomandon, pasi siç theksojnë shumë burime, nuk ka shëndet pa shëndet mendor. OBSH vlerëson se ju nevojiten midis 150 dhe 300 minuta ushtrime të moderuara në javë, ose midis 75 dhe 150 minuta ushtrime të forta. Të gjitha shpërndahen në dy ose tre seanca javore, mundësisht duke alternuar disiplina të ndryshme. Neuroshkencëtarja Nazareth Castellanos në librin e saj Neurociencia del cuerpo (Editorial En órbita) i kushton një kapitull aftësisë së ushtrimeve fizike për të promovuar mirëqenien emocionale dhe, në të njëjtën kohë, shëndetin fizik të trurit.

Përfitimet e ushtrimeve fizike në nivelin neuronal

Prej kohësh është folur për faktin se gjatë sportit çlirohen endorfina që përmirësojnë gjendjen tonë të mirëqenies. Por është interesante të theksohet se disa studime të neuroshkencës kanë konfirmuar se stërvitja jo vetëm shëron ndryshimet mendore, siç shpjegon Castellanos, por në nivel neuronal nxit neurogjenezën ose, me fjalë të tjera, gjenerimin e neuroneve të reja. “Është vërejtur se ushtrimet nxisin burimet e trurit për njohjen, përmirësojnë plasticitetin, funksionin e enëve të gjakut dhe reduktojnë inflamacionin. Pas një seance të vetme, faktorët e rritjes neuronale rriten, megjithëse padyshim që një seancë e vetme. nuk mjafton për të ruajtur përfitimet”, nënvizon eksperti. 

Ushtrimi redukton ankthin

Ushtrimet fizike, siç dihet, shërbejnë për lehtësimin e tensionit. Por shkenca ka matur shkallën në të cilën stërvitja redukton ankthin. Rezultatet janë midis 15 dhe 25%, shpjegon Castellanos. Autori i referohet një studimi të vitit 2018 se njerëzit që janë ulur kanë një rrezik më të lartë për të vuajtur nga depresioni. Siç shpjegon eksperti, gjithnjë e më shumë qendra të shëndetit mendor po integrojnë ushtrimet fizike në protokollin e tyre. Në fakt, autori përmend si shembull një klinikë ambulatore të shërbimit shëndetësor australian që i ka shndërruar zyrat e saj në një palestër, duke marrë një reduktim të ndjeshëm të simptomave psikiatrike.

Rëndësia e qëndrimit

Qëndrimi ndryshon humorin, por edhe mënyrën se si perceptohet realiteti. Për shembull, Castellanos raporton të dhëna nga një studim i vitit 2014 që tregoi se qëndrimi i mirë me shpinë të drejtë lehtëson kujtesën, ndërsa një qëndrim i shtrirë mund të shurdhë kujtimet dhe madje të çojë në kujtimin e gjërave në një mënyrë negative. "Trupi është një varëse që na lejon të migrojmë nga një gjendje në tjetrën. Ashtu si truri interpreton qëndrimin për të konkluduar gjendjen tonë, një ndryshim në të mund të ndihmojë për të ndryshuar një situatë," shpjegon ai. Prandaj, puna në ndërgjegjësimin postural gjithashtu ndihmon për të punuar në emocione pozitive. “Të jesh i vetëdijshëm për qëndrimin tënd gjatë ditës mund të bëhet një aleat i shëndetit mendor, një mjet tjetër që shumica e njerëzve nuk e njohin dhe që ata prej nesh që janë të vetëdijshëm nuk e marrin gjithmonë në konsideratë”, përfundon Castellanos./ CNA.al

Lajmet e fundit nga