LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mendohej se do të ndodhte pas Botërorit, nis që sot çmontimi i stadiumit që e donte edhe Kosova

6 Dhjetor 2022, 17:52, Sport CNA
Mendohej se do të ndodhte pas Botërorit, nis që sot

Ajo mes Brazilit dhe Koresë së Jugut ishte ndeshja e fundit që impianti “974” priti mbrëmjen e djeshme në këtë Kupë Bote. Stadiumi, i cili ka pritur 6 ndeshje deri tani në “Katar 2022” ka nisur të çmontohet, edhe pse pritej që kjo gjë të ndodhte pas përfundimit të Botërorit.

Kjo ndërtesë ka marrë këtë emër, pasi është realizuar me 974 kontejnerë, një numër që nuk është zgjedhur rastësisht, duke qenë se “974” përfaqëson prefiksin ndërkombëtar të Katarit.

“974” është stadiumi i parë në botë i montueshëm dhe i çmontueshëm, madje ai pritet që të spostohet nga Katari në Uruguai, ku të shërbejë atje si impiant sportiv për disa kohë.

E bukura është se edhe Kosova ishte ofruar për ta bërë të vetin për disa kohë këtë stadium, por në fund ka fituar Uruguai.

Lajmet e fundit nga