LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rezultati i algoritmit, ja sa do të kushtonin sot legjenda si Maradona e Ronaldo “Fenomeni”

6 Dhjetor 2022, 09:51, Sport CNA

Rezultati i algoritmit, ja sa do të kushtonin sot legjenda si Maradona e

Çmimet që duhen paguar për të blerë “yjet” e mëdhenj të futbollit kanë shkuar në “stratosferë”. Dhe kur mendon se për lojtarë të shndërruar tashmë legjenda janë paguar shumë qesharake, me të drejtë lind pyetja: sa do të kushtoni sot “yje” si Diego Armando Maradona apo Ronaldo Nazario de Lima (“Fenomeni”)?

Në rastin e Maradonës, “PlayRatings” (përgjegjës për algoritmin) ka hipotezuar se vlera e tij në treg në fund të sezonit 1986/87, në të cilin ai fitoi titullin e Serisë A, i kalonte 390 milionë stërlina.

Duke marrë si referencë disa nga transferimet më të larta në histori, si i Neymarit nga Barça te PSG, gazeta britanike “The Sun” ka bërë një krahasim me paratë që disa skuadra do të kishin investuar nëse këto transferime të shumë viteve më parë do të ishin kryer në vitin 2021. Interi do të duhej të shpenzonte afër 400 milionë stërlina për të marrë “Fenomenin” brazilian nga Barcelona, ndërsa transferimi i Maradonës te Napoli do të kushtonte më shumë se 300 milionë stërlina.

Rezultati i algoritmit, ja sa do të kushtonin sot legjenda si Maradona e

 

 

Lajmet e fundit nga