LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kroacia “mbretëresha” e kohës shtesë, statistika e nënkampionëve të botës

6 Dhjetor 2022, 11:37, Sport CNA

Kroacia “mbretëresha” e kohës shtesë, statistika e

Kroacia u kualifikua për herë të dytë radhazi dhe për herë të tretë ne histori në fazën çerekfinale të një Botërori.

Në Katar, skuadra e Dalic ia doli me vështirësi të kualifikohej në raundin e 1/16-ave, pasi përballë Japonisë nuk mjaftuan 120 minuta dhe kroatët siguruan biletën vetëm falë penalltive.

Por, Kroacia ka një statistikë shumë interesante në kompeticionet madhore, në ndeshjet e fundit, pasi koha e rregullt nuk i ka mjaftuar.

Shtatë nga tetë ndeshjet e fundit me eliminim direkt në turnetë madhorë ndërkombëtarë si, Europiani apo Kupa e Botës, Kroacia ka kaluar ndeshjet në kohën shtesë, me përjashtim të finales në "Rusi 2018" ndaj Francës. Ndërsa në raundin tjetër Kroacia do të ketë përballë Brazilin.

Lajmet e fundit nga