LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shi dhe dëborë në zonat bregdetare dhe malore/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

22 Janar 2023, 08:12, Sociale CNA
Shi dhe dëborë në zonat bregdetare dhe malore/ Parashikimi i
Foto ilustruese

Prej disa ditësh vendi ynë ndodhet nën zhvillimin e një qendre të presionit të ulët atmosferik e vendosur në Veriperëndim të Ballkanit duke diktuar motin edhe në Shqipëri.

Parashikohet që vranësirat e shumta herë pas here të zhvillohen duke sjellë reshje edhe në formën e rrebesheve në zonat bregdetare dhe pjesërisht në zonën e ulët.

Ndërsa dëbora do të vijojë të jetë prezente në të gjithë zonën malore, por rrezikohet pjesërisht zona e ulët në disa qytete të ketë shfaqje të dëborës.  

Sipas Meteoalb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por mbeten konstante në mesditë duke u luhatur nga -6°C deri në 11°C.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë në det me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Juglindore duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga