“Rakacolli si meme e gatshme”/ Dasho ‘kryqëzon’ zv.ministren: Mirë që gënjen, po përse kaq trashë?!

1 Qershor 2022, 15:58, Sociale CNA
“Rakacolli si meme e gatshme”/ Dasho ‘kryqëzon’
Erion Dasho

Zv.ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli u shpreh sot se mjekët shqiptarë nuk largohen drejt Gjermanisë për shkak të pagës.

Ajo tha se largimet lidhen me faktin se gjermanët vetë ikin në SHBA dhe vende të tjera.

Kjo deklarat e Rakacollit ka ngjallur reagime të shumta, duke u kthye në meme.

Një prej tyre që ka reaguar është dhe eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho.

Me tone ironike, teksa ka publikuar dhe shifrat e numrit të mjekëve në Gjermani, Dasho i kujton zv.ministres që kur të gënjejë herë tjetër të mos gënjëjë kaq ‘trashë’.

"MEME E GATSHME!!!

Gjermania ka 400,000 mjekë ndërsa mjekë gjermanë në botë janë më pak se 20,000 (ose 5% e totalit.

Shqipëria ka rreth 3,500 mjekë (përfshi pensionistët), ndërkohë që nuk ka statistika të sakta mbi numrin e mjekëve shqiptarë në botë. Sidoqoftë, përllogaritje të përqafërta flasin se një numër i njëjtë mjekësh (pra 50% e totalit), jetojnë dhe punojnë jashtë vendit.

Mirë që gënjejnë, po përse kaq trashë??!!b"/E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga