LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndotja e ajrit lidhet me rritjen e rezistencës ndaj antibiotikëve/ Rrezikon shëndetin e njeriut

8 Gusht 2023, 20:01, Sociale CNA

Ndotja e ajrit lidhet me rritjen e rezistencës ndaj antibiotikëve/

Ndotja e ajrit po ndihmon në rritjen e rezistencës ndaj antibiotikëve që përbën një kërcënim të rëndësishëm për shëndetin e njeriut në mbarë botën, sugjeron një studim global.

Analiza, duke përdorur të dhëna nga më shumë se 100 vende që përfshin gati dy dekada, tregon se rritja e ndotjes së ajrit është e lidhur me rritjen e rezistencës ndaj antibiotikëve në çdo vend dhe kontinent.

Ai sugjeron gjithashtu se lidhja midis të dyjave është forcuar me kalimin e kohës, me rritje të niveleve të ndotjes së ajrit që përkon me rritje më të mëdha të rezistencës ndaj antibiotikëve.

Gjetjet e tyre janë publikuar në revistën Lancet Planetary Health .

Rezistenca ndaj antibiotikëve është një nga kërcënimet me rritje më të shpejtë për shëndetin global. Ai mund të prekë njerëzit e çdo moshe në çdo vend dhe tashmë po vret 1.3 milionë njerëz në vit, sipas vlerësimeve, raporton The Guardian.

Shkaktarët kryesorë janë ende keqpërdorimi dhe përdorimi i tepërt i antibiotikëve, të cilët përdoren për trajtimin e infeksioneve. Por studimi sugjeron se problemi po përkeqësohet nga rritja e niveleve të ndotjes së ajrit./CNA

Lajmet e fundit nga