LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

STUDIMI/ Nëse burrat vuajnë nga hipertensioni, rrezikojnë edhe gratë

7 Dhjetor 2023, 12:06, Shëndeti CNA
STUDIMI/ Nëse burrat vuajnë nga hipertensioni, rrezikojnë edhe
Foto ilustruese

Rreth gjysma e rasteve të hipertensionit në të rriturit e moshës së mesme dhe të moshuar janë të përbashkëta ose "të pajtueshme" brenda çifteve, sugjeron një studim i ri. Kjo do të thotë se nëse njëri bashkëshort ka presion të lartë të gjakut, edhe partneri i tij ka të njëjtën gjë.

Në mesin e çifteve heteroseksuale në katër vende, Kinë, Angli, Indi dhe Shtetet e Bashkuara, gratë që ishin të martuara me burra me presion të lartë të gjakut kishin më shumë gjasa të kishin edhe vetë hipertension. 

Studimi, i botuar të mërkurën në "Gazetën e Shoqatës Amerikane të Zemrës", doli në këtë rezultat, raporton CNN.

“Shumë njerëz e dinë se presioni i lartë i gjakut është i zakonshëm tek të rriturit e moshës së mesme dhe të moshuar në SHBA, Angli, Kinë dhe Indi. Por ne u befasuam kur zbuluam se në këto vende, shumë çifte të moshuara të dy kanë presion të lartë të gjakut. Për shembull, në SHBA, më shumë se 35% e çifteve që janë 50 vjeç ose më të vjetër kanë të dy hipertension", tha Chihua Li, një profesor në Universitetin e Miçiganit./CNA

 

Lajmet e fundit nga