Ekspertët: Kjo është simptoma numër 1 e atakut në zemër që njerëzit injorojnë

6 Gusht 2022, 18:13, Shëndeti CNA
Ekspertët: Kjo është simptoma numër 1 e atakut në
Foto ilustruese

Sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i vdekjes në SHBA, duke llogaritur një në çdo pesë vdekje të të gjitha shkaqeve. Dhe siç thekson Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), më shumë se 80 për qind e vdekjeve kardiovaskulare shkaktohen nga sulmet në zemër dhe goditjet në tru, ku një e treta e këtyre vdekjeve ndodhin para kohe në pacientët e moshës 70 vjeç ose më të rinj. Njohja e shenjave të një sulmi në zemër, veçanërisht ato që janë më delicate,  është një nga mënyrat më të mira për të parandaluar një episod të papritur dhe kërcënues për jetën.

Gjysma e amerikanëve janë në rrezik të shtuar të sulmit në zemër.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), afërsisht gjysma e amerikanëve besohet se janë në rrezik të shtuar të sulmit në zemër. Kjo për shkak se "gjysma e të gjithë amerikanëve kanë të paktën një nga tre faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundjet e zemrës: presionin e lartë të gjakut, kolesterolin e lartë në gjak dhe pirjen e duhanit."

Faktorë të tjerë mund të komplikojnë gjithashtu këtë rrezik, si prania e kushteve të tjera themelore shëndetësore, disa faktorë të stilit të jetesës, mosha dhe një histori familjare e problemeve të zemrës janë të lidhura me shkallë më të lartë të atakut në zemër.

Këto përfshijnë lënien e duhanit, ngrënjen e një diete të shëndetshme, mbajtjen e një peshe të shëndetshme dhe trajtimin e kushteve themelore shëndetësore.

Kjo është simptoma numër një e infarktit që njerëzit injorojnë.

Shumë njerëz besojnë se do të njihnin shenjat e një ataku në zemër nëse do t'u ndodhte atyre. Megjithatë, Richard Wright, MD, një kardiolog në Qendrën Shëndetësore të Providence Saint John në Santa Monica, Kaliforni, paralajmëron se simptomat më të njohura të sulmit në zemër nuk janë domosdoshmërisht më të zakonshmet. "Shumica e njerëzve gabimisht besojnë se sulmet në zemër shoqërohen gjithmonë me dhimbje të forta gjoksi. Kjo nuk është e vërtetë," thotë ai për Best Life.

Në vend të kësaj, thotë ai, shumë njerëz përjetojnë një ndjesi më të paqartë sikleti, e cila shpesh mund të anashkalohet. “Megjithëse është e mundur të keni dhimbje të forta gjoksi gjatë dëmtimit të zemrës, në shumicën e rasteve shenjat dhe simptomat janë më delikate”, shpjegon ai. "Zakonisht, njerëzit përshkruajnë një ndjenjë të shqetësimit shtypës dhe një ndjenjë të rëndë që nuk e quajnë "dhimbje", më së shpeshti e vendosur në qendër të gjoksit." Disa pacientë mund ta përshkruajnë këtë ndjesi si presion, shtrydhje ose ngopje, vëren CDC.

Ai shton se ky shqetësim mund të paraqitet gjithashtu "në zona të tjera të trupit mbi bel, duke përfshirë anën e majtë të gjoksit, qafën dhe fytin, nofullën e poshtme, ose shpatullën (më së shpeshti majtas)" Kjo ndjenjë mund të zgjasë për disa minuta pa ndërprerje, ose të ndalojë dhe të fillojë.

Kujdes nga këto simptoma të tjera të një ataku në zemër.

Wright shton se disa simptoma të tjera të sulmit në zemër janë po aq jospecifike, dhe për këtë arsye të lehta për t'u anashkaluar. Këto përfshijnë " djersë të ftohtë, të përziera, dispepsi, urth, dobësi ose gulçim".

Kardiologu vëren se këto lloj simptomash "janë shumë më të zakonshme tek njerëzit e moshuar dhe veçanërisht tek gratë e moshuara, pasi ato zakonisht nuk kanë sulme në zemër deri në 10 vjet pasi shumica e burrave kanë atak në zemër. Kështu, megjithëse thuhet se gratë ndjejnë sulmet në zemër ndryshe nga meshkujt, në shumicën e rasteve kjo lidhet me faktin se ata janë më të moshuar në kohën e ngjarjes së tyre. Është e zakonshme që të moshuarit nuk arrijnë të kuptojnë se simptomat e tyre lidhen me një atak të vazhdueshëm në zemër, dhe thjesht mendojnë se ata janë 'të sëmurë’, ndoshta të lidhura me një problem gastrointestinal."

Mos u përpiqni të vlerësoni vetëm simptomat e mundshme të sulmit në zemër.

Nëse nuk jeni të sigurt nëse keni një atak në zemër, mos i injoroni shqetësimet tuaja. Është thelbësore të kërkoni kujdes mjekësor në mënyrë që një mjek të ndihmojë në vlerësimin e gjendjes suaj, këshillon Wright./CNA.al

Lajmet e fundit nga