LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ministria e Shëndetësisë nxjerr shifrat/ 278 të infektuar, tri humbje jete nga COVID-19

1 Gusht 2022, 16:59, Shëndeti CNA
Ministria e Shëndetësisë nxjerr shifrat/ 278 të infektuar,
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit, sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave, mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 645 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 278 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 77 në Tiranë, 27 në Lushnje, 24 në Vlorë, 21 në Durrës, 19 në Sarandë, 13 në Divjakë, nga 9 qytetarë në Vorë, Berat, 8 në Kavajë, 7 në Himarë, nga 6 qytetarë në Mirditë, Fier, Librazhd, nga 5 qytetarë në Has, Delvinë, Devoll, Prrenjas, nga 4 qytetarë në Mallakastër, Gjirokastër, Gramsh, 3 në Selenicë, nga 2 qytetarë në Bulqizë, Përmet, Tepelenë, Peqin, nga 1 qytetar në Pukë, Kukës, Roskovec.

Janë 7,539 qytetarë aktivë me COVID-19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 35 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: dy qytetarë nga Tirana të moshave 66-75 vjeç, një qytetare nga Fieri 80 vjeçe.

Janë shëruar 975 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 301,288 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (1 gusht 2022)

Raste të reja ditore 278

Të shëruar në 24 orë 975

Të shtruar në spitale 35

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 645

Testime totale 1,918,822

Raste pozitive 312,375

Raste të shëruara 301,288

Raste Aktive 7,539

Humbje jete 3,548

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,952

Fier 625

Durrës 573

Vlorë 454

Elbasan 393

Korçë 331

Shkodër 327

Berat 251

Gjirokastër 238

Lezhë 219

Dibër 114

Kukës 62./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga