LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bilanci ditor/ Më shumë të shëruar se infektime, tri humbje jete nga COVID-19

27 Korrik 2022, 18:33, Shëndeti CNA
Bilanci ditor/ Më shumë të shëruar se infektime, tri humbje
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit, sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave, mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2667 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 1261 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 442 në Tiranë, 81 në Durrës, 74 në Fier, 47 në Shkodër, nga 46 qytetarë në Lushnje, Vlorë, 44 në Berat, 37 në Elbasan, 36 në Sarandë, 29 në Kamëz, 27 në Lezhë, 23 në Gjirokastër, 21 në Kavajë, 20 në Korçë, 17 në Dimal, nga 15 qytetarë në Krujë, Vorë, Divjakë, Maliq, Kuçovë, nga 14 qytetarë në Kurbin, Himarë, nga 13 qytetarë në Vau i Dejës, Tepelenë, 11 në Patos, nga 9 qytetarë në Mallakastër, Prrenjas, nga 8 qytetarë në Kukës, Devoll, nga 7 qytetarë në Mirditë, Skrapar, nga 6 qytetarë në Malësi e Madhe, Gramsh, Librazhd, nga 5 qytetarë në Fushë Arrëz, Tropojë, Shijak, Dibër, Bulqizë, Delvinë, Peqin, nga 4 qytetarë në Has, Roskovec, Përmet, Pogradec, nga 3 qytetarë në Pukë, Rrogozhinë, Selenicë, nga 1 qytetar në Mat, Këlcyrë, Kolonjë, Poliçan, Cerrik.

Janë 9,175 qytetarë aktivë me C0VID-19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 31 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tri humbje jete me Sars-Cov2: tre qytetarë nga Tirana të moshave 72-82 vjeç.

Janë shëruar 1352 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 295,340 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (27 korrik 2022)

Raste të reja ditore 1261

Të shëruar në 24 orë 1352

Të shtruar në spitale 31

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 2667

Testime totale 1,909,176

Raste pozitive 308,050

Raste të shëruara 295,340

Raste aktive 9,175

Humbje jete 3,535

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,276

Fier 723

Durrës 631

Vlorë 450

Elbasan 422

Shkodër 384

Berat 371

Korçë 270

Lezhë 251

Gjirokastër 190

Dibër 140

Kukës 67./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga