LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rezultatet e studimeve, premtuese/ Një analizë gjaku mund të zbulojë kancerin e gjirit më herët se mamografia

25 Korrik 2022, 10:01, Shëndeti CNA

Rezultatet e studimeve, premtuese/ Një analizë gjaku mund të

Një analizë e thjeshtë gjaku që mund të zbulojë kancerin e gjirit në faza të hershme, nga ç’mund ta kapë një mamografi, është zhvilluar së fundmi.

Testi Trucheck i bën më të dukshme qelizat e kancerit në gjak dhe identifikon në mënyrë korrekte 92 për qind të kancerit të gjirit, rreth 5 pikë përqindje më e lartë se mamografia.-raporton "abcnews".

Por shkencëtarët thonë se zbulimi i vërtetë është aftësia e tij e zgjeruar për të dalluar kanceret e gjirit në fazat e hershme që janë aq të vogla sa që janë të vështira për t’u kapur në skanime, veçanërisht te gratë më të reja.

Në një studim të kontrolluar nga rasti që përfshin mostrat e gjakut nga 9,632 gra të shëndetshme dhe 548 të tjera me kancer gjiri, Trucheck ishte në gjendje të dallonte saktë kancerin aty ku ekzistonte 92 për qind të rasteve.

Lajmet e fundit nga