LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studiuesit kinezë: Dremitja lidhet me presionin e lartë të gjakut dhe goditjen në tru

27 Korrik 2022, 17:27, Shëndeti CNA
Studiuesit kinezë: Dremitja lidhet me presionin e lartë të gjakut
Foto ilustruese

Një studim i ri zbulon se dremitjet e shpeshta mund të çojnë në presion të lartë të gjakut dhe goditje në tru. Studiuesit kinezë nga Universiteti Qendror Jugor i Spitalit Xiangya analizuan nëse dremitja përbën një kërcënim për shëndetin kardiovaskular dhe zbuluan se njerëzit që dremisin kanë një gjasë 12% më të lartë për të zhvilluar presion të lartë të gjakut dhe një rrezik 24% më të lartë për të pasur një goditje në tru krahasuar me ata që dremitin rrallë ose kurrë.

Ky është studimi i parë që shqyrton si analizën vëzhguese të pjesëmarrësve për një periudhë të gjatë kohore, ashtu edhe randomizimin Mendelian, një vërtetim i rrezikut gjenetik, për të gjetur nëse dremitja e shpeshtë lidhej me presionin e lartë të gjakut dhe goditjen ishemike.

Studiuesit mblodhën informacione nga më shumë se 500,000 pjesëmarrës në Biobank në Mbreterine e Bashkuar, një bazë të dhënash e madhe biomjekësore dhe burim kërkimi që përmban informacione anonime gjenetike, të stilit të jetesës dhe shëndetit. Studiuesit mblodhën të dhëna nga mostrat e gjakut, urinës dhe pështymës dhe detajet e stilit të jetesës.

Në përgjithësi, njerëzit që thanë se zakonisht dremitnin kishin një rrezik 12% më të lartë për të zhvilluar presion të lartë të gjakut dhe 24% rrezik më të lartë për të pasur një goditje në krahasim me pjesëmarrësit e tjerë që dremisin rrallë. Çuditërisht, njerëzit nën moshën 60 vjeç kishin një rrezik 20% më të lartë për të zhvilluar hipertension, ndërsa pas moshës 60 vjeç, dremitja u shoqërua me 10% rrezik më të lartë të presionit të lartë të gjakut në krahasim me ata që raportuan se nuk dremitën kurrë.

Shoqata Amerikane e Zemrës vë në dukje disa faktorë që mund të ndikojnë në përfundimet e studimit. Së pari, ata mblodhën vetëm të dhëna për shpeshtësinë e gjumit, jo kohëzgjatjen, kështu që nuk ka asnjë informacion nëse kohëzgjatja e gjumit gjatë ditës ndikon në rreziqet kardiovaskulare./ CNA.al

Lajmet e fundit nga