LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga pickimi i grerëzave tek i mushkonjave/ Rastet kur patjetër duhet kujdes mjekësor, ja simptomat

2 Gusht 2022, 09:44, Shëndeti CNA
Nga pickimi i grerëzave tek i mushkonjave/ Rastet kur patjetër duhet
Foto ilustruese

Ndërsa shumë herë pickimet e insekteve janë pak më shumë se një shqetësim irritues, disa mund të shkaktojnë një urgjencë mjekësore, sipas Kolegjit Amerikan të Mjekëve të Urgjencës (ACEP), i cili ofron këshilla se kur rasti duhet drejtuar te një mjek.

"Ndërsa shumica e pickimeve të insekteve janë të vogla dhe mund të trajtohen në shtëpi, disa të tjera mund të jenë serioze apo deri në kërcënuese për jetën," tha Dr. Gillian Schmitz, presidente e ACEP. "Është e rëndësishme t'u kushtoni vëmendje simptomave të caktuara ose reaksioneve alergjike dhe të kërkoni kujdes urgjent kur është e nevojshme".

Shumica e njerëzve mund ta trajtojnë pickimin e grerëzave, bletëve ose grerëzave në shtëpi me një pako akulli dhe një ilaç pa recetë për kruajtjen, dhimbjen ose ënjtjen, sipas ACEP.

Kjo është e vërtetë nëse ënjtja është e kufizuar në zonën ku ka ndodhur pickimi ose nuk ka shenja të një reaksioni të rëndë alergjik. Shkoni në departamentin më të afërt të urgjencës nëse keni probleme me frymëmarrjen, marramendje ose ënjtje të fytyrës, gojës, buzëve ose gjuhës.

Telefononi menjëherë mjekun, nëse dikush duket se po përjeton anafilaksinë, një reaksion alergjik i rëndë dhe potencialisht kërcënues për jetën. Anafilaksia mund të shkaktohet nga pickimet e insekteve, ushqime të caktuara, medikamente ose latex.

"Masat parandaluese, të tilla si aplikimi i spërkatjes së insekteve ose veshja e përshtatshme për aktivitete të jashtme, mund të ndihmojnë në shmangien e pickimeve", tha Schmitz.  

Një ndërveprim tjetër shqetësues është që një rriqër të futet në lëkurën tuaj. Nëse kjo ndodh, është e rëndësishme të hiqni rriqrën shpejt.

Mos derdhni kimikate mbi të dhe mos u përpiqni ta hiqni me forcë. Në vend të kësaj, përdorni piskatore të pastër për të kapur rriqrën sa më afër sipërfaqes së lëkurës, më pas tërhiqeni lart me një lëvizje të qëndrueshme. Shmangni përdredhjen ose tronditjen e rriqrës. Një infeksion mund të zhvillohet nëse pjesët e saj shkëputen dhe mbeten në lëkurë.

Kafshimet e mushkonjave janë shpesh një shqetësim që shkakton më shumë kruarje sesa dhimbje. Ju mund t'i trajtoni kafshimet me spraj, kremra ose medikamente pa recetë për të reduktuar ënjtjen.

Nëse keni simptoma të vazhdueshme të ngjashme me gripin, duke përfshirë temperaturën, dhimbjen e kokës ose trupit ose stomakun e mërzitur, mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje të shkaktuar nga mushkonjat. Këtu përfshihen virusi Zika dhe Nili Perëndimor.

Sëmundja e shkaktuar nga mushkonjat mund të përparojë duke përfshirë ngurtësimin e qafës, konfuzionin, ndryshimet në shikim ose funksione të tjera që lidhen me trurin, sistemin nervor ose palcën kurrizore, kështu që duhet të kërkoni kujdes urgjent me çdo simptomë të ngjashme me gripin./A.E-CNA.al

Marrë nga "NewsMax" 

Lajmet e fundit nga