LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

MSh publikon shifrat/ 808 raste pozitive me Covid, tre humbje jete në 24 orët e fundit

5 Gusht 2022, 17:03, Shëndeti CNA
MSh publikon shifrat/ 808 raste pozitive me Covid, tre humbje jete në 24
Foto ilustruese

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2075 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID, 808 qytetarë, në këto bashki:

267 në Tiranë, 78 në Fier, 57 në Durrës, 32 në Lushnje, 27 në Elbasan, 25 në Sarandê, 23 në Vlorë, 20 në Gjirokastër, nga 18 qytetarë në Lezhë, Kamëz, Devoll, Berat, nga 16 qytetarë në Shkodër, Kavajë, nga 13 qytetarë në Divjakë, Korçë, 11 në Mallakastër, 10 në Vorë, nga 9 qytetarë në Patos, Himarë, Libohovë, Skrapar, Peqin, nga 7 qytetarë në Pogradec, Dimal, Kuçovë, 6 në Roskovec, 5 në Gramsh, nga 4 qytetarë në Malësi e Madhe, Shijak, Krujë, Dibër, Librazhd, nga 3 qytetarë në Has, Mirditë, Kurbin, Tepelenë, nga 2 qytetarë në Fushë Arrëz, Kukës, Mat, Selenicë, Delvinë, Maliq, Poliçan, Cerrik,  nga 1 qytetar në Tropojë, Klos, Finiq.

Janë 7,638 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 26 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: dy qytetar nga Durrësi të moshave 78-88  vjeç, një qyterar nga Fieri 80 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtje Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 763 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 304,950 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (5 Gusht 2022)

Raste të reja ditore            808

Të shëruar në 24 orë          763

Të shtruar në spitale            26

Humbje jete në 24 orë           3

Testime ditore                     2075

 

Testime totale               1,927,660

Raste pozitive                  316,145

Raste të shëruara              304,950

Raste Aktive                        7,638

Humbje jete                         3,557

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë                3,792

Fier                                                          748

Durrës                                643

Vlorë                                     498

Elbasan                                 386

Korçë                               348

Gjirokastër                           294

Lezhë                               252

Shkodër                                               261

Berat                                                 218

Dibër                                140

Kukës                                 58

Lajmet e fundit nga