Rritet numri i të infektuarëve me COVID-19/ Tri humbje jete në 24 orët e fundit

6 Gusht 2022, 16:34, Shëndeti CNA
Rritet numri i të infektuarëve me COVID-19/ Tri humbje jete në 24
Foto ilustruese

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 1975 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID, 831 qytetarë, në këto bashki:

313 në Tiranë, 40 në Durrës, nga 33 qytetarë në Vlorë, Berat, 28 në Lushnje, nga 27 qytetarë në Fier, Sarandë, nga 22 qytetarë në Kavajë, Korçë, 19 në Devoll, 16 në Shkodër, nga 15 qytetarë në Kuçovë, Elbasan, 14 në Gjirokastër, nga 13 qytetarë në Lezhë, Kurbin, Skrapar, Prrenjas, nga 11 qytetarë në Bulqizë, Gramsh, nga 10 qytetarë në Kamëz, Divjakë, nga 9 qytetarë në Tepelenë, Dimal, 8 në Krujë, nga 7 qytetarë në Patos, Himarë, nga 6 qytetarë në Vau i Dejës, Shijak, Dibër, nga 5 qytetarë në Delvinë, Pogradec, nga 4 qytetarë në Vorë, Mallakastër, Përmet, nga 3 qytetarë në Malësi e Madhe, Tropojë, Selenicë, Maliq, Kolonjë, Poliçan, Librazhd, nga 2 qytetarë në Mat, Klos, Belsh, nga 1 qytetar në Pukë, Kukës, Mirditë, Rrogozhinë, Roskovec, Finiq.

Janë 7,671 qytetarë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID 3 po marrin trajtim 26 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Durrësi 72 vjeç, një qytetar nga Shkodra 80 vjeç, një qytetar nga Elbasani 85 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtje Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 795 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 305,745 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (6 gusht 2022)

Raste të reja ditore            831

Të shëruar në 24 orë          795

Të shtruar në spitale            26

Humbje jete në 24 orë           3

Testime ditore                     1975

 

Testime totale               1,929,635

Raste pozitive                  316,976

Raste të shëruara              305,745

Raste aktive                        7,671

Humbje jete                         3,560

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë               3,774

Fier                          769

Durrës              676

Vlorë                            519

Elbasan                    394

Korçë                           321

Gjirokastër                     312

Shkodër                    239

Lezhë                            235

Berat                         231

Dibër                            151

Kukës                             50

Lajmet e fundit nga