LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video+Foto/ Historia e mjerimit të 80 vjeçares nga Shkodra

27 Nëntor 2022, 14:25, Qyteti im CNA

Video+Foto/ Historia e mjerimit të 80 vjeçares nga Shkodra

Kjo është nënë Lena 80 vjeç. Ajo prej 4 vitësh jeton e vetme. Ka lindur e rritur 5 fëmijë, e sot dergjet ne shtrat e vetme.

Video+Foto/ Historia e mjerimit të 80 vjeçares nga Shkodra

Nënë Lena thotë se fëmijët i ka pa letra dhe kanë marrë rrugët e botës.

Siç një zemër nëne, ka vetëm mirësi, edhe në këtë situatë ajo nuk i fajëson fëmijët.

Kanë halle, nuk u vë faj.

80 vjeçarja jeton në një nga lagjet periferike të Shkodrës, 1 javë më parë uji i vërshoi 1 metër në katin e parë.

Video+Foto/ Historia e mjerimit të 80 vjeçares nga Shkodra

E moshuara thotë se u frikësua shumë.

Nën ujë i mbetën e vetmja pasuri që kishte, 5 pula.

Nga institucionet e moshuara kërkon që ta ndihmojnë me ushqime, dhe një frigorifer ku të mundet t’i mbajë ushqimet. Për të kujdeset vetëm dhëndëri, i cili i dërgon bukë herë pas here.


Përballë këtij mjerimi “Migjenian” vijnë institucionet qoftë vendore apo qëndrore të cilat heshtin.

Nënë Lena nuk mund të zbresë shkallët, ajo tashmë e ka pranuar fatin e saj. E kur e pyet nëse do të shkojë në azil, nuk e pranon, sepse këtu vdiq burri 4 vite më parë e këtu dua të vdes edhe unë thotë.


Le ta ndihmojmë 80 vjeçaren nga Shkodra me aq sa mundemi. Të bëhëmi bashkë për të përmirësuar jetën e një nëne e cila vuan, vuan nga mungesa e fëmijëve, vuan nga harresa e shtetit dhe vuan nga fati i cili e përplasi në çdo cep të mundshëm./CNA.al

Lajmet e fundit nga