LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali/ Alibeaj kërkon të zgjedhë i vetëm Avokatin e Popullit

13 Korrik 2022, 13:01, Politikë CNA

Skandali/ Alibeaj kërkon të zgjedhë i vetëm Avokatin e

Në datën 15 korrik, pritet që Komisioni për Çështje Ligjore të zhvillojë seancat dëgjimore për çdo kandidat për Avokatin e Popullit, ku do u bëhet vlerësimi për përmbushjen e kritereve kushtetuese. 

Më pas, kandidaturat e përzgjedhura i paraqiten Kuvendit me shkrim nga jo më pak se 28 deputetë, sipas vlerësimit të Komisionit.

Ndërkohë, marrëveshja është arritur dhe Avokatin e Popullit, e zgjedh Opozita.

Por, çfarë ndodh?

Në Partinë Demokratike po ndodh një skandal i paprecedentë.

Skandali/ Alibeaj kërkon të zgjedhë i vetëm Avokatin e

Së pari, nuk po mblidhet grupi parlamentar për të diskutuar për kandidaturat. Dhe as Kryesia e PD-së që të dalë me një emër për të pasur një qëndrim kush do të jetë Avokati i Popullit.

Kjo duket të jetë loja më e pistë e Enkelejd Alibeajt, i cili kërkon ta zgjedhë vetë Avokatin e Popullit, pa e mbledhur grupin parlamentar.

Ndërkohë që për çështjen e zgjedhjes së Presidentit, Alibeaj thirri grupin parlamentar, për zgjedhjen e Avokatit të Popullit, ai ka zgjedhur një skenar korruptiv.

CNA.al ka mësuar se Alibeaj, pa mbledhur fare grupin parlamentar, ka futur në garë tre emra formal, dhe një emër i katërt është Ledio Braho. Ky i fundit është i preferuari i Lulzim Bashës.

Pra, pasi mbajti për katër vite avokaten e familjes, tashmë Lulzim Basha kërkon të zgjedhë Avokat të Popullit, të preferuarin e tij, Ledio Brahon.

Skandali/ Alibeaj kërkon të zgjedhë i vetëm Avokatin e

Dhe këtë ka zgjedhur ta bëjë nëpërmjet Enkelejd Alibeajt, i cili vijon të qëndrojë si kryetar i grupit parlamentar të PD-së, e të keqpërdoret në mënyrë skandaloze.

Dhe bashkë me Edi Ramën kërkon të zgjedhë Avokatin e Popullit, që kërkon Basha.

Skandali/ Alibeaj kërkon të zgjedhë i vetëm Avokatin e

Ky është një rast flagrant, që tregon bashkëpunimin e Bashës dhe Alibeajt, me Edi Ramën dhe Taulant Ballën.  

Enkelejd Alibeaj, në mënyrë korruptive dhe të fshehtë, kërkon të zgjedhë me PS-në, Avokatin e Popullit që preferon Lulzim Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga