LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Opozita kaos në Kuvend/ Basha "zgjohet" pasdite, i shqetësuar për studentët

20 Korrik 2023, 20:34, Politikë CNA

Opozita kaos në Kuvend/ Basha "zgjohet" pasdite, i

Ish kryetari i PD-së së vulës Lulzim Basha është "zgjuar" këtë pasdite vonë dhe ka gjetur hapësirën për të folur për çështjet që janë diksutuar ditën e sotme në Parlament.

Humbësi serial duket i shqetësuar për ligjin për studentët dhe paratë që përfundojnë në xhepat e pushtetarëve.

Po ashtu nuk ka lënë pa komentuar as pezullimin e fondeve të BE-së për bujqësinë.

Tashmë Lulzim Basha i cili kandidon sërish për të drejtuar partinë që e coi në shkatërrim është bërë shumë aktiv pas më shumë se një viti në prapaskenë duke u marrë me misionin e tij për përçarjen e mëtejshme të PD-së vulës.

Përmes një shkrimi në rrjetet sociale Basha shprehet se “në kulmin e skandaleve e fakteve tronditëse kjo qeveri kërkon t’u ndalojnë të drejtën studentëve të mjekësisë të punojnë dhe jetojnë aty ku ata duan” dhe thekson se “mjekët mund t’i mbash jo duke i detyruar, duke i kërcënuar, por duke krijuar kushte më të mira pune e paga dinjitoze”.

 

“Në kulmin e skandaleve e fakteve tronditëse që tregojnë se si kjo qeveri vepronte si organizatë kriminale për të mbushur xhepat e një grushti njerëzish - kërkojnë t’u ndalojnë të drejtën studentëve të mjekësisë të punojnë dhe jetojnë aty ku ata duan.

Me ligje anti-kushtetuese dhe anti-demokratike pretendojnë të ndalojnë mjekët të largohen nga vendi. Me këtë ritëm kjo qeveri mund të kërkojë të mbyllë dhe kufinjtë, që të ndalojë emigracionin. Por si mjekët edhe të rinjtë e këtij vendi largohen se nuk kanë mundësi, nuk kanë kushte, nuk kanë punë e paga dinjitoze, largohen nga keqqeverisja e një qeverie që vetëm për hallet e qytetarëve nuk shqetësohet.

Mjekët mund t’i mbash jo duke i detyruar, duke i kërcënuar, por duke krijuar kushte më të mira pune e paga dinjitoze. Mënyra arrogante e qeverisë vetëm do t’i nxisë më shumë për t’u larguar në mundësinë më të parë.

Vendimi i Brukselit për pezullimin e granteve për bujqësinë të programit IPARD tregon babëzin e kësaj qeverie, që abuzon edhe me fondet e BE.

Nuk ka rrugë tjetër për Shqipërinë dhe shqiptarët përveç asaj që dikton pastrimi i politikës nga të gjithë ata që kanë shpërdoruar besimin e qytetarëve, duke i shërbyer interesave korruptive dhe klienteliste dhe lufta pa kompromis kundër korrupsionit. Paratë që sot shkojnë në xhepat e pushtetarëve dhe llogaritë e oligarkëve do t’i mundësonin çdo qeverie t’u krijojë kushte studentëve të mos largohen e fermerëve subvencione për bujqësinë.

Partia Demokratike do t’u ofrojë shqiptarëve një model që mishëron kulturën e re politike të ndërtuar mbi aktet dhe veprat e qendrestarëve, burrave dhe grave, të rinjve dhe të rejave që mbrojtën me vendosmëri vlerat dhe parimet që janë në themel të forcës sonë politike:

Aleancë e qartë me partnerët strategjikë;

 Lufta pa kompromis ndaj korrupsionit;

Për pastrimin e politikës, duke u dhënë fuqi qytetarëve të zgjedhin me votë përfaqësues me integritet.

Mbi këto parime, Partia Demokratike ka nisur procesin e riorganizimit, për t’i shërbyer shumicës së shqiptarëve, që kanë braktisur modelet e vjetëruara dhe kërkon një ndryshim të vërtetë!”-shkruan Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga